اخبارو مقالات

وب اپلیکیشن (Web Application (PWA چیست؟

وب اپلیکیشن دقیقا یک وبسایت نیست. همچنین، یک وب اپلیکیشن همانند اپلیکیشن موبایل نیست که شما در موبایل‌ خود نصب کرده‌اید. وب اپلیکیشن، یک نرم افزار است که شباهت زیادی به ترکیب اپلیکیشن با وب سایت دارد. به همین خاطر، باید آن را در یک دسته‌ی جداگانه و مستقل جای داد.

وب اپلیکیشن (Web Application) چیست؟

وب اپلیکیشن یا برنامه تحت وب، نرم افزاری است که با استفاده از مرورگر وب و از طریق شبکه های محلی یا اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد. در اصل، وب اپلیکیشن ها برنامه هایی هستند که تنها از طریق وب قابل استفاده هستند. بیشتر به عملکرد و کارکرد وب اپلیکیشن ها توجه می شود و محتوای آن ها چندان اهمیت ندارد و معمولا پر محتوا نیستند. به طور مثال، سرویس جیمیل یک وب اپلیکیشن معروف است. وب اپلیکیشن ها امکان دسترسی به اطلاعات کسب و کارها را از هر مکانی و در هر زمانی از شبانه روز، برای کاربران اینترنتی فراهم می کنند. وب اپلیکیشن پس از تجزیه و تحلیل و بررسی یک مجموعه و مشخص نمودن دقیق نقش ها، عملکردها، و... برای آن مجموعه طراحی می شود و قابل ارائه در شبکه داخلی و اینترنت می باشد.

وب اپلیکیشن چه کاربردی دارد؟

برای ورود و استفاده از وب اپلیکیشن می‌توان از تمامی ابزارهای هوشمند استفاده کرد

وب اپلیکیشن در تمامی انواع دستگاه‌های هوشمند قابل اجرا است. به همین خاطر، کاربران محدودیت خاصی از بابت انتخاب بهترین دستگاه هوشمند جهت ورود به آن ندارند.

وب اپلیکیشن‌ها برای اجرا شدن به نرم افزارهای جانبی نیاز ندارند

انسان‌ها تمایل دارند تا روزانه از بسترهای آنلاینی استفاده کنند که برای آن‌ها پیچیدگی نداشته باشد. اجرای یک نرم افزار بدون استفاده از نرم افزارهای جانبی دیگر، بهترین چیزی است که همه‌ی کاربران می‌خواهند. وب اپلیکیشن دقیقا این قابلیت و کارایی را دارد. به صورتی که شما با تایپ آدرس وب اپلیکیشن می‌توانید از امکانات و قابلیت‌های آن استفاده کنید.

همچنین با استفاده از وب اپلیکیشن، حتی مقدار کمی از رم سیستم هوشمند کاربران اشغال نمی‌شود. در صورتی که با استفاده از اپلیکیشن‌های موبایلی، مقداری از فضای آزاد رم تبلت، موبایل و لپ تاپ، کاسته می‌شود. چرا که کاربران برای استفاده از قابلیت‌های وب اپلیکیشن نیازی ندارند که آن را نصب کنند.

کاربران به صورت آفلاین هم می‌توانند به وب اپلیکیشن‌ها دسترسی داشته باشند

تمامی اطلاعات در وب اپلیکیشن‌ ذخیره می‌شود. برای نمونه، شما زمانی که به اینترنت هم دسترسی ندارید، می‌توانید ایمیل‌های خوانده نشده‌تان را بخوانید. حتی شما می‌توانید ایمیل‌هایی را که قبلا خوانده‌اید، دوباره بخوانید.

ویژگی های وب اپلیکیشن

  • حفظ یکپارچگی بر روی دستگاه های مختلف
  • ذخیره سازی داده ها روی کامپیوتر یا یک فضای ابری به صورت محلی
  • قابلیت طراحی به زبان های مختلف
  • سرعت، دقت و عملکرد عالی وب اپلیکیشن ها